Veselá apokalypsa - představení v Divadle v Dlouhé

Veselá apokalypsa - představení v Divadle v Dlouhé

Veselé představení o tom, jak Češi způsobili konec světa v Divadle v Dlouhé dne 18.6. od 15:00.

Datum: 
Úterý, 18. Červen 2019 - 15:00
18.06.2019 - 15:00
The upcoming date less then 1 day.
Malostranská beseda - Veselý hudební festival

Malostranská beseda - Veselý hudební festival

Veselý hudební festival ZUŠ.

Datum: 
Pátek, 28. Červen 2019 - 19:30
28.06.2019 - 19:30
Zbývá 10 dní

Síň slávy

Milí čtenáři webu, přátelé Veselé školy!

Vítáme vás na stránkách Síně slávy. Pojďte se s námi podělit o radost, podívejte se, kolik krásného společně prožíváme a třeba najdete i chuť nás podpořit svými nápady, pomocí či zapojením se do nejrůznějších aktivit.

 

Skvělé úspěchy 9. třídy Veselé školy

Naši deváťáci obsazují přední příčky v přijímacím řízení na umělecké školy: Amélie Poledňáková uspěla na Střední umělecké škole Václava Hollara v konkurenci 300 uchazečů, Matyáš Baierle a Nikita Měcháček jsou na stupních vítězů zkoušek Střední školy designu a grafiky, Hellichova a Samuel Pojsl má před sebou vysněnou kariéru módního návrháře. Gratulujeme!

 

Páťáci zvítězili v celostátní soutěži ČESKÉ REPUBLIKY

Práce loňské čtvrté třídy (= letošní 5. tř.) ohodnotila komise literární soutěže Objev v okolí nejlepší knihkupectví jako nejlepší!

Všichni naši žáci tak dostali knihu o výročí republiky plnou zajímavostí i rébusů a  vypravili se na společnou akci za získanou výhru. Hurá :-)

 

Spolupráce s Carson-Newman University, Tennessee, USA

Také letos probíhá spolupráce se zahraniční univerzitou - po průběžné elektronické komunikaci přijedou na jaře 2019 profesoři a studenti z USA. Jde o budoucí vyučující anglického jazyka v zemích, kde angličtina není mateřským jazykem. Hosté se zúčastní našich hodin anglického jazyka a naši žáci prožijí další obohacení výuky.

 

Tvořivá dílna jako dárek k MDD

Paní učitelky Machová a Frassová připravily s žáky Veselé školy dárek dětem z Mateřské školy u sv. Klimenta, rádi otiskujeme děkovný dopis paní ředitelky:

Mnohokráte děkuji ředitelce Veselé školy, panu zástupci, skvělým paní učitelkám a žákům Vaší Veselé školy za úžasnou Tvořivou dílnu k MDD. Děti a rodiče výtvarná i hudební dílna přímo nadchla. Závěrečný koncert Vašich nadaných dětí vnímáme všichni jako velmi vydařený. Budeme velmi rádi, pokud se budeme setkávat i v příštím školním roce. Přeji Vám nádherné dny a těším na brzké setkání s Vámi.     Marie Kováčová, ředitelka KMŠ sv. Klimenta, U Uranie 1080/16, Praha 7

 

Gratulujeme k báječnému úspěchu našich fotografů :-)

 
Kolekce fotografií žáků ZUŠ Veselé školy do Mezinárodní výtvarné soutěže  LIDICE 2018 na téma VODA.
zaujala komisi, výsledky soutěže - viz : www.mdvv-lidice.cz/oceneni

Z přihlášených 29 969 prací z celého světa / z toho 1498 fotografií / obdželi naši žáci dvě čestná uznání :

Tára Marešová za dvě fotografie Vltavy a Filip Voříšek za fotografii Chodec v dešti.

(Když v seznamu najedete na ZUŠ a Praha 1, tak tam vyskočí a dají se fotky rozkliknout.)

 

 

Česká televize informuje o Veselé škole

Křesťanský magazin ČT přinesl reportáž o báječném projektu našich dětí pro spřátelenou MŠ Budeničky - hrají divadlo, střílí, jezdí na koních, oslavují zpěvem a palmovými ratolestmi posvěcení zámecké kaple, tančí, hrají na kytary, saxofony  ....  Zde vše uvidíte, začínáme 16. minutou :-)

http://www.ceskatelevize.cz:8080/ivysilani/1098528273-krestansky-magazin/318298380040005/titulky

 

Děti - přátelé přírody

Na oslavu letošního jubilea naší vlasti vysadili žáci Veselé školy po 100 dubech v oboře Hvězda.

Park je volně přístupný, rádi se později podíváme, jak nám to roste. Třeba půjdete s námi :-)

 

ÚSPĚCH V SOUTĚŽI MEDICINA V HISTORII

Hnutí Stonožka se Západočeskou univerzitou, FN Plzeň a Arcibiskupstvím v Praze ocenili literární díla žáků Veselé školy:

Gratulujeme Ondřeji Simaichlovi a Filipu Völkerovi!

Předání ocenění proběhne 1. prosince 2017 v Arcibiskupském paláci v Praze z rukou kardinála Dominika Duky po každoroční Stonožkové mši. Podrobně na

 

http://www.stonozka.org/files/vysllist-medicina.pdf

 

Reportáž České televize o Veselé škole

V červnu natočila ČT zajímavý dokument o naší škole, těší nás společný úspěch dětí a pedagogů!

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10116288835-z-metropole/217411058230033/

 

Veselá škola v Římě

Ve středu 31. května 2017 se naši žáci setkali s papežem Františkem. Při generální audienci se Svatý Otec obrátil k českým poutníkům :

„Srdečně zdravím věřící z České republiky, zejména účastníky národní pouti vedené pražským arcibiskupem, kardinálem Dominikem Dukou u příležitosti sedmdesátého pátého výročí vyhlazení Lidic nacistickým režimem. Drazí přátelé, utíkejte se s důvěrou pod ochranu Nejsvětější Panny, kterou uctíváte v obraze Lidické Madony. Ať vám pomáhá být odvážnými svědky Kristova Vzkříšení i v obtížných chvílích či zkouškách. Všem vám uděluji své požehnání!“

Účastníci národní pouti přivezli Lidickou Madonu od malíře Zdirada Čecha. Obraz našel své místo v titulárním kostele sv. Marcelina a Petra. Mši svatou za oběti Lidic a dalších válečných konfliktů sloužil kardinál státní sekretář Pietro Parolin v bazilice Svatého Kříže . Hudebně ji doprovázel dětský sbor naší Veselé školy.

 

http://www.radiovaticana.cz/clanek.php4?id=25802

 

Média informují o Veselé škole

- Český rozhlas odvysílal pořad Jak to vidíte s paní ředitelkou Janou Válkovou

http://program.rozhlas.cz/stanice/2016-03-29?st=2

- "Jana Válková, ředitelka církevní Veselé školy radí, abychom se o prázdninách školou nestresovali ..."

http://www.parentes.cz/uploads/sources/zs/a01f84cc5f051048550cff4ecab680...

-  21. září vystoupila v pořadu České televize naše paní učitelka Benedicta se svými žáky: „Když dáš dětem svoje nadšení, pustí tě k sobě dál. Nesledují tvoje slova, ale obrazy, kterými vyprávíš. Sledují tvoje chování. Zajímají je tvoje zážitky…"tvrdí řeholnice Benedicta. Sama se od dětství zajímala o to, jak žili ti, kteří obývali naši planetu před námi. Řeholní sliby skládala až po dokončení studia historie. Nyní učí dějepis na Veselé škole. Pro nejzvídavější děti založila Tajemný kruh. A my můžeme pomocí televizní obrazovky sledovat jejich pronikání do tajů historie a smyslu lidského života....

http://www.ceskatelevize.cz/porady/1185258379-cesty-viry/214562215500002...

- Žáci Veselé školy se učí projektem Matematika s chutí: „Snažím se, aby měli konkrétní představu o tom, co hodnoty znamenají. Takže třeba víme, že litr si představíme jako krabici mléka, 30 centimetrů jako pravítko a šest metrů jako délku naší třídy,“ vysvětluje učitelka 3. ročníku Lenka Pecharová.

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/stovka-pedagogu-bude-ucit-matematik...

- „Na tuhle školu jsme měli reference od kamaráda. Uvítali jsme, že náš Jakub bude mít v první třídě pana učitele,“ prozrazuje David Eben ze Scholy Gregoriany Pragensis....

http://www.katyd.cz/clanky/prvni-skolni-den-pro-554-cirkevnich-prvnacku....

 

 

Děti hrají (nejen) Shakespeara

Závěr školního roku zpestřila divadelní představení, která nastudovali žáci v rámci dramatické výchovy 2. stupně a ZUŠ dramatického oboru. Užili jsme si tedy:

 "Zkrocení zlé ženy" od pana Shakespeara, "Zahradu" podle pana Trnky a  tři "fyzikální " bajky - "Straka v říši entropie".

Podívejte se s námi: https://www.youtube.com/watch?v=XFLhM67TMYo

 

Veselá škola na prknech DIVADLA V DLOUHÉ

JARO, LÉTO, PODZIM, ZIMA - všechna čtyři roční období představují tanečníci, zpěváci i hudebníce Veselé školy ve skvělém představení:

https://www.youtube.com/watch?v=pxd4lDwIryY

 

Matematické úspěchy rostou!

O pár řádek níže jsme psali o školním kole Pythagoriády. Uběhlo jen pár dnů a Marta Sýkorová získála další ocenění: báječné osmé místo v obvodním kole. Hurá!

 

Ondřej Veselý je skvělý boxer!

Upřímně gratulujeme sportovci Ondřejovi k báječnému 2. místu v boxerské soutěži. Jen tak dále :-)

 

 

Sláva všem počtářům

Veliké blahopřání náleží úspěšným řešitelům matematické soutěže Pythagoriáda. Jsou jimi:

Marta Sýkorová, Tereza Motlová, Tomáš Simaichl, Michal Sura, Matyáš Baierle, Nikita Měcháček, Štěpán Štrunc, Stella Petrášková a Samuel Pojsl ze 6. třídy + Alexandra Čierná z 8. třídy.

Hodně štěstí do dalšího kola!

 

Úspěch v krajském kole dějepisné olympiády

Gratulujeme Veronice Hanusové z 9. ročníku, která v historické olympiádě na téma výročí Karla IV. a Lucemburků obsadila báječné 8. místo v kraji. Třikrát sláva!!!

 

Děti z Veselé školy pomáhají nemocným

Od začátku března se zájemci těší v Galerii Kus kovu v Biskupském dvoře fotografiemi našich žáků.  Probíhá zde výstava Tulipánový měsíc.  Kdo chce přispět na dobré dílo, může si koupit benefiční kytici či svazek tulipánů v květinářství Papavera. Výtěžek z prodeje půjde na podporu bezplatných služeb center Amelie, která pořádá akci už třetím rokem. Cílem je přinést s jarem i naději všem, kdo se osobně či v blízkém okolí setkávají s onkologicky nemocnými.
 

Úspěšná studentka Natálie Princová

V konkurenci základních škol s jazykovým zaměřením se při soutěži v anglické konverzaci umístila naše žákyně v první desítce startovního pole. GRATULEJEME!

 

Angličtina napříč předměty - spolupráce s americkou univerzitou

Źáci 7. až  9. ročníku pracují na společném environmentálním projektu o včelách se studenty americké univerzity Carson-Newman University, Jefferson City. Na základě filmu Queen of the Sun: What Are the Bees Telling Us? se zabývají otázkami chovu včel a veškerou komunikaci zvládají v anglickém jazyce!

                              Zážitková odměna pro olympioniky

Ve čtvrtek 29. ledna prožili žáci Veselé školy krásný den s přírodou i technikou. Dopoledne se ve školním atriu konalo interaktivní představení, v jehož hlavních rolích excelovali kůň, dalmatin i draví ptáci, odpoledne si všichni účastníci školní VESMÍRNÉ OLYMPIÁDY užili výrobu blesků ve Výzkumném ústavu v Běchovicích!

 

Bubenické vystoupení

V úterý 2. prosince se na Václavském náměstí představili žáci hudebního oddělení Veselé školy se svým bubenickým uměním. Pod vedením pana učitele Václava Švába se postarali o více než hodinu kulturních zážitků. Mimo jiné zahráli třeba skladbu Bosanova obohacenou pro divadlo ve variacích na bonga, zvonky i djembe. Všechny muzikanty pak odměnilo obecenstvo velikým potleskem, gratulujeme!

 

 

V celostátní fotografické soutěži bezpečnosti provozu Svět očima dětí dosáhli báječného úspěchu naši žáci František Šachl, Matyáš Bureš, Nikita Měcháček

GRATULUJEME! Slavnostní předávání cen se uskuteční 19. 6. 2014 od 13.00 hodin v Národním domě na Vinohradech v Majakovského sále. Ceny předají zástupci Ministerstva vnitra.

 

 

VÝSTAVA NA TÉMA HRDINSTVÍ!

Dne 25. února 2014 přivítala na Pedagogické fakultě 150 žáků 1. i 2. stupně Veselé školy paní děkanka, doc. Wildová.  Na úvod slavnostního zahájení výstavy jsme vyslechli Beethovenovu Ódu na radost v podání orchestru našich dětí. Následovaly proslovy paní děkanky, doc. Wildové, a paní ředitelky Veselé školy, Mgr. Válkové, v nichž zdůraznily význam pořádání podobných akcí a další spolupráce mezi Pedagogickou fakultou a Veselou školou. Slavnostního zahájení výstavy ve 3. patře se zúčastnili i studenti, doktorandi a zaměstnanci fakulty, kteří si se zájmem prohlédli vystavené práce a zapojovali se do rozhovoru s dětmi i jejich učiteli. Všechny děti dostaly na rozloučenou malý dárek. 

VÝSTAVA POKRAČUJE, RODIČE I PŘÁTELÉ UMĚNÍ SRDEČNĚ VÍTÁNI

(fotografie pro radost též na webu fakulty: http://www.pedf.cuni.cz/index.php?menu=927)

 

 

Gratulujeme k vítězství naší žákyni Josefce Baštové v soutěži k mezigeneračnímu dialogu!

Soutěž byla vyhlášená pražským arcibiskupstvím jako součást projektu Nádvoří národů. Celkově se sešlo několik stovek děl z několika desítek škol. Porotci se tak ocitli před těžkým úkolem: vybrat 16 literárních nebo výtvarných děl, které ocení výletem do Prahy. Při svém hodnocení přihlíželi k věku tvůrce a originalitě zpracování.

Autoři vybraných děl jsou zváni dne 25. února na prohlídku Arcibiskupského paláce, reprezentačních prostor Karlovy univerzity a některých částí Pražského hradu. Výherci se osobně setkají s panem kardinálem Dominikem Dukou.

 

 

V rámci programu Comenius a díky podpoře Národní agentury pro evropské projekty NAEP http://www.naep.cz/ realizovala Veselá škola tříletý projekt

RENEW - Replay Energy, Naturally Engaging the world

Společně s pedagogy ze šesti partnerských škol - Německo, Itálie, Řecko, Norsko, Polsko a Španělsko se naši učitelé a žáci věnovali tématům úspory energií.

Uskutečnila se osobní setkání pedagogů v hlavních městech zúčastněných zemí – v Praze jsme své kolegy přivítali v prvním prosincovém týdnu 2011.

Žáci projevili aktivní zájem o celou tematiku. Během trvání projektu dosáhli velikého zvýšení svých ekologických i jazykových znalostí, upevnili své zdravé sebevědomí občana České republiky jako právoplatného člena Evropské unie. Uvědomili si přínos vzájemné komunikace a navázali též osobní vztahy se svými vrstevníky ze spolupracujících institucí.

Těžiště aktivit leželo především v následujících oblastech:

- obnovitelné zdroje energie: zmapování situace v naší zemi, potenciál pro budoucnost

- osobní přístup: jak může každý z nás ve svém okolí podpořit využívání především obnovitelných zdrojů (Odkud bere energii naše domácnost? Naše škola? Neziskové organizace, kam chodím na zájmové kroužky?)

- setkání s komunálními politiky – příprava na zodpovědné občanství

- šetrné zacházení s energií: kde mohu snížit svou spotřebu? Jak jsou energeticky náročné spotřebiče v naší domácnosti?

- přínos České republiky Evropské unii: kdo je mým vzorem? Čeho mohu / chtěl bych dosáhnout?

Výstupem našich aktivit jsou portfolia žáků v přírodovědných a jazykových předmětech, bohatá osobní korespondence žáků i pedagogů, výukové materiály, fotografie, DVD i powerpointová prezentace.

V závěru projektu vedení školy seznámilo s výsledky naší práce naše zahraniční kolegy i vrcholné politiky při setkání s radními města Říma, vedenými panem starostou. Dostalo se nám i nejvyššího ocenění – delegaci škol zapojených do projektu přijal sám pan prezident Giorgio Napolitano

 

Veselá škola je světová!

Inspirativní spolupráce Veselé školy s taneční školou z Říma vyvrcholila předáním kulis pro slavnostní taneční představení. Dílu, jehož autory jsou výtvarníci Veselé školy, tleskalo 6 000 diváků, mezi nimi diplomaté českého či polského velvyslanectví. Obdivná slova paní velvyslankyně o aktivitách českých a italských umělců se stala spolu s květnovým přijetím panem prezidentem (viz zpráva níže) dalším vysokým mezinárodním uznáním práce naší školy.

 

Gratulujeme k fantastickému úspěchu!

Naše žákyně Alžběta Baštová získala zlatou medaili v kategorii 11-15 let soutěže 10 let Stockholmské úmluvy. Její dílo je v současné době vystaveno v Ženevě.

Můžete se podívat na stránky soutěže, kde lze shlédnout oficiální video se všemi díly:
 http://www.recetox.muni.cz/index.php?pg=aktuality
 <http://www.recetox.muni.cz/index.php?pg=aktuality&aid=253> &aid=253

 

Další zážitky a úspěchy:

 

V červenci proběhl příměstský i pobytový tábor vedený p. učitelem Prokopiem

V červnu naši šikovní herci z 2. stupně nacvičili a úspěšně sehráli báječné divadelní představení "Užitečná věc"

- dvě pohádky podle Daisy Mrázkové - v kapli Veselé školy a v Mateřské školce v Ostrovní...

pátek 29. června 2012 S vděčností za každý den jsme slavnostně zakončili školní rok

úterý 26. června 2012 Slavnostní setkání žáků církevních škol v KATEDRÁLE  SV. VÍTA,  VÁCLAVA  A  VOJTĚCHA.

Mši svatou sloužil otec biskup Mons. Václav Malý. Po poděkování Pánu Bohu za uplynulý školní rok čekala děti poutavá prohlídka katedrály, výtvarné, hudební, dramatické i sportovní dílničky, luštění hádanek, nahlédnutí do světa zdravovědy a v neposlední řadě též poutnický řízek :-)

pátek 22. června 2012  4. JAZZ FOTO SALON - od 16 hodin v KAPLI VESELÉ ŠKOLY, Soukenická 20

- výsledky práce nadšených fotografů, vytvořené pod laskavým vedením pana učitele Ivana Látala;  podvečer zpříjemnila  i živá hudba žáků ZUŠ

Ve středu 30. května 2012 v 17 hodin potěšil všechny přátele a milovníky hudby koncert Veselé školy DO HLUBIN HUDBY

Ve dnech 20. - 26. května jsme slavnostně zakončili náš mezinárodní projekt

RENEW - Replay Energy, Naturally Engaging the world

Vedení školy prezentovalo výsledky naší práce při setkání s radními města Říma vedenými samotným panem starostou. Dostalo se nám i nejvyššího ocenění – delegaci škol zapojených do projektu (Itálie, Španělsko, Německo, Norsko, Polsko a Česká republika) přijal sám pan prezident Giorgio Napolitano.

Během těchto dnů měli žáci naší školy antiku jako na dlani: prohlídka Fora Romana, Kolosea, Panteonu a dalších významných antických památek; počátky křesťanství, po stopách sv. Petra a Pavla: bazilika sv. Petra ve Vatikánu, Tre Fontane (místo věznění a popravy sv. Pavla), římské katakomby s nejstaršími křesťanskými památkami, výlet do Tivoli i prezidentská pláž v Ostii.

 

Žákyně 3. třídy Amálka Borovková zvítězila v celostátní přehlídce DĚTSKÁ SCÉNA

- s divadelním souborem KAMPAK a hrou Hebe, hebe, hebere

Gratulujeme!

 

Květen:  Žáci druhého stupně nacvičili a úspěšně několikrát sehráli divadelní představení ZKROCENÍ ZLÉ ŽENY.

 

Jaro jsme přivítali Velikonočními trhy v úterý 3. dubna

 

Žákyně 9. ročníku vydávají školní časopis ŽLOUTEK. Můžeme si tak přečíst zajímavosti ze světa techniky i kultury, vyluštit hádanky, zasmát se vtipům i potěšit nápaditým uspořádáním časopisu. Držíme palce, jen tak dál!
 

Dopisování a další spolupráce s partnerskou školou ze Slovenska: naši kluci a děvčata mají nové kamarády! Jejich škola se jmenuje Základná škola Jána Pavla II., Bratislava.  Dozvídáme se tak o koníčcích, radostech i starostech vrstevníků a přirozenou formou se učíme rozumět jazyku našich sousedů.

 

V altánu Soukenické 20 je otevřena žákovská knihovna.

Všichni čtenáři jsou vítáni.

 

Potěšilo nás:

Září

Předání cen za vítězství v soutěži Českých drah – Desatero bezpečnosti

Lesnický projekt a Pastelková dílna v Kunratickém lese

 

Říjen

Den zdraví v SZŠ 5. května

Sobota na kolech podél Vltavy

Gratulujeme Marii a Alžbětě Baštové k vítězství ve výtvarné soutěži, kterou pořádalo Ministerstvo životního prostředí společně s Národním centrem pro perzistentní organické polutanty při Masarykově univerzitě v Brně.

 

Listopad:

Slavnostní zahájení olympiády

Sedmiboj nadšených sportovců

Poznáváme sousedy ve Slovenském kulturním institutu

Dobrovolnictví s ukázkou canisterapie

 

Prosinec

Vánoční trhy

Návštěva pedagogů z partnerských škol: Itálie, Norsko, Řecko, Německo, Polsko a Španělsko

Koncert sboru Bruncvík

Výstava Betlémů v Betlémské kapli

Botanická zahrada

Zoologická zahrada

 

Leden

Lyžařský výcvik v Janských Lázních

Ples Veselé školy v Mramorovém sále Lucerny

 

Únor

Projekt se sdružením Ornita

Výlet parníkem pro olympijské vítěze!

 

Březen

Anglické divadelní představení Jackie and the Horrible Family

 

Projekty:

- Divadelní vystoupení Veselé školy: "České nebe" od pánů Svěráka, Smoljaka, "Pohádky pana Mikulky", "O svaté Anežce České" podle p. prof. P. Piťhy,  "Kytice" podle K. J. Erbena a J. Suchého.
Uvedená představení probíhají s velkým ohlasem  nejen ve škole, ale též  v prostorách Arcibiskupského paláce či v Zrcadlové síni Klementina.

- Přírodovědné pokusy - už víme, co udělá ocet s vaječnou skořápkou, aneb kdo by odolal házení si s hopíkovým vejcem :-)

- V rámci projektu ČTENÍ POMÁHÁ čtou děti knížky ze seznamu schváleného „literárními autoritami“ a za správně zodpovězené otázky přispívají na nejrůznější dobročinné aktivity. Pochvala a poděkování všem ochotným knihomolům!

- Celoroční spolupráce s Městskou knihovnou

 

O dalších činnostech se dočtete též v informačním listu, kde je přehled kroužků naší ZUŠ i pozvání do školního klubu.

S vděčností zmiňuji, že děti mají zájem o dění ve světě blízkém i vzdálenějším a s chutí se otevírají novým poznatkům :-)

Lenka Pecharová

 

NAEP            

Schuola Mar dei Caraibi

  •